Film „Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kętrzynie – dzisiaj”

Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej placówce.

50 lat minęło… tak szybko jak slajdy naszego filmu.

Dziś cały Zespół naszej Poradni jest szczęśliwy i dumny, że może Państwu pokazać swoją pracę.

Zapraszamy do Poradni.

Wita Was sekretarz Katarzyna.

Nasza Poradnia jest piękna, przestronna i dobrze wyposażona. Dbamy o nią każdego dnia. 

W pomieszczeniach po ODN- ie na II piętrze utworzyłyśmy dwie sale terapeutyczne. Jedną z nich jest sala doświadczania świata. Głównym jej celem jest stworzenie możliwości odbierania bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzenie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji.

Witajcie w naszej największej sal, w której odbywają się zajęcia integracji sensorycznej, usprawniania ruchowego oraz inne zajęcia terapeutyczne. Z sali korzystają uczestnicy zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz programu Za Życiem. Poradnia nasza już od wielu lat pełni rolę wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego.

Sekretariat to strategiczne miejsce naszej placówki. Tu zawsze dzieje się najwięcej i nikt się nie nudzi. Katarzyna i Anna chętnie pomogą, zapiszą, udzielą informacji.

Jak w każdej placówce najważniejszy jest dyrektor. Ale niech Państwo nie myślą, że nie ma tu co robić. Taki widok uporządkowanego biurka, to rzadkość. Codziennie spotykam się z rodzicami, wspomagam, wspieram. Prowadzę sieci współpracy i edukuję. Czasami też rozwiązuję trudne sprawy.

Psycholodzy nie tylko diagnozują, ale również prowadzą zajęcia terapeutyczne, konsultacje i terapię kognitywną. Udzielają pomocy dzieciom i ich rodzicom.

U pedagogów też jest ciekawie i nowocześnie. W pracy z dziećmi wykorzystują m. in. mobilny interaktywny dywan oraz przygotowują się do wykorzystania w terapii robota Photona.

Logopeda Elwira dba o prawidłowa wymowę. Uczestnicy jej zajęć z zaangażowaniem wykonują urozmaicone ćwiczenia usprawniając aparat mowy.

Dla młodszych dzieci prowadzimy również zajęcia integracji sensorycznej, podczas których dbamy

o właściwe reagowanie organizmu na różne bodźce. Zajęcia te pomagają naszym podopiecznym odbierać i porządkować wrażenia zmysłowe płynące ze świata. ….

Zajęcia z fizjoterapeutką Anetą doprowadzają dzieci do skrajnych emocji – od wielkiej radości do czasem jeszcze większego płaczu. Uczestniczą w nich dzieci od 4 miesiąca życia. Aktywność ruchowa

i możliwości naszej sali pozwalają, by poczuć się jak mistrz i osiągnąć sukces.

W Poradni w godzinach popołudniowych goszczą starsze dzieci. Pracują nad rozwijaniem swoich kompetencji miękkich, regulowaniem emocji i właściwą komunikacją. Niektórzy z nich uczęszczają na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne i dydaktyczno – wyrównawcze.

Nasza placówka realizuje wiele innowacyjnych zadań i projektów. Najnowszym jest projekt innowacyjno – wdrożeniowy w zakresie oceny funkcjonalnej, polegający na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz międzysektorowego wsparcia dla dzieci.

Od marca wspólnie z doradcami i nauczycielami wydajemy internetowy dwumiesięcznk Busola Nauczyciela. Mamy za sobą publikację czterech numerów. W planie jest piąty – szczególny, bo poświęcony jubileuszowi Poradni.

Uruchomiliśmy uczniowski wolontariat, w ramach którego pomagamy w nauce uczniom klasy IV.

Od 2020 roku jesteśmy Lokalnym Ośrodkiem Wiedzy i Edukacji. Zajmujemy się edukacją nieformalną dorosłych organizując m. in. naukę języka angielskiego, fitness, warsztaty kulinarne i wiele innych.

Jesteśmy dla Was i dla Waszych potrzeb. Dla Naszych Dzieci, Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Mamy wśród nas edukatorów programów profilaktycznych, prowadzimy szkołę i grupę wsparcia dla rodziców, poradnictwo zawodowe, zajęcia indywidualne i grupowe. Wprowadziliśmy diagnozę przetwarzania słuchowego i terapię Johansena, korzystamy z najnowszych baterii diagnostycznych

w tym ADOS i Leither 3.

Mamy być z czego dumne! Jesteśmy zespołem godnym tego pięknego jubileuszu! Dziękujemy wszystkim za te 50 lat!