10 PROSTYCH ZASAD NA PRZYGOTOWANIE SIĘ DO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI

Każdy chyba zastanawia się nad tym, jak najlepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Jakie jest najlepsze przygotowanie do egzaminu dla ósmych klas? Czy warto robić przykładowe zadania, arkusze i próbne testy? Jak pracować, żeby wykorzystać maksymalnie czas, który pozostał do kwietnia 2021?

OTO 10 ZASAD NA TO, JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY, KTÓRE ZADZIAŁAJĄ  U WSZYSTKICH:

PRACUJ SYSTEMATYCZNIE

Naprawdę warto zacząć już dziś. Matematyka to bardzo obszerna dziedzina. Systematyczna, regularna praca jest niezbędna – zwłaszcza jeśli masz braki i potrzebujesz czasu na ich nadrobienie. Dzięki systematyczności będziesz miał poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad postępami.

ROZWIĄZUJ DUŻO ZADAŃ

Zarówno przykładowe zadania, arkusze jak i przykładowe testy do egzaminu ósmoklasisty są podstawowymi materiałami, które pomogą wzmocnić twoje umiejętności. Na rynku jest tego sporo – w księgarniach jak i Internecie. I czy to jest egzamin ósmoklasisty, matematyka czy polski – zasada jest ta sama – im więcej tym lepiej.

SPISZ WZORY MATEMATYCZNE, KTÓRE CZĘSTO WYPADAJĄ CI Z GŁOWY I NAUCZ SIĘ JE WYPROWADZAĆ

To bardzo ważna zasada w matematyce. W stresie możesz zapomnieć wzoru i dlatego umiejętność samodzielnego wyprowadzania jest tu niezbędna. Możesz je sobie zapisać w całym mieszkaniu – choćby na kartce przyklejonej do lampy czy sufitu. Baw się tym.

ZRÓB SOBIE SPIS JEDNOSTEK I MIAR  I POWIEŚ NAD BIURKIEM

Tak samo jak w przypadku wzorów, zrób sobie różne karty, plansze, ściągawki z jednostkami i miarami. Wieszaj je w różnych miejscach, nawet w łazience. Warto też spisać je na małych karteczkach, na zasadzie fiszek i przeglądać.

SZUKAJ PODPOWIEDZI  I WSKAZÓWEK  W INTERNECIE

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Warto sprawdzać strony poświęcone temu egzaminowi na Facebooku, gdzie podawane są przykładowe zadania, informacje i wskazówki. Sprawdź ten link: Egzamin ósmoklasisty na Facebooku

ZACZYNAJ OD ZADAŃ, KTÓRE SĄ NAJŁATWIEJSZE

Podczas samego egzaminu zaczynaj od najłatwiejszych zadań. To pozwoli ci mieć szybkie poczucie sukcesu i spokoju. Wtedy możesz zabrać się za trudniejsze zadania z matematyki. Dobre przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki jest tu kluczowe.

KORZYSTAJ Z POMOCY  W PRZYGOTOWANIU

Rozejrzyj się. Sprawdź co jest w księgarniach, w Internecie.

Zapisz się na kółko w szkole, na którym będziesz miał szansę pracować na jeszcze innych materiałach. Zapisz się na solidny kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty, gdzie świetni nauczyciele z pasją wskażę Ci braki, pomogą je uzupełnić oraz będą wykorzystywane materiały i testy specjalnie napisane dla tego kursu. Będziesz miał pewność, że nigdzie indziej ich nie spotkasz.

MODYFIKUJ ZADANIA  I SAM JE ROZWIĄZUJ

Baw się zadaniami! Przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty z matematyki są powtarzalne. Podmieniaj dane. Twórz swoje śmieszne historie. To pomaga zapamiętać nawet najtrudniejsze zadanie i jego rozwiązanie. Możesz się z kimś wymienić na takie poprzerabiane zadania i uczyć się na tych od innej osoby. Stwórzcie swoje próbne testy do egzaminu ósmoklasisty!

NASTAW SIĘ POZYTYWNIE

Tego chyba nie trzeba dwa razy powtarzać. Choć pewnie w stresie łatwiej powiedzieć, niż to zrobić. Pomyśl, że nie tylko ty jesteś w takiej sytuacji. Wszyscy mają w sobie sporo obaw i stresu przed egzaminem na koniec szkoły. Z pewnością im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do testu, tym będziesz spokojniejszy podczas samego egzaminu.

DAJ SOBIE CZAS I ZACZNIJ PRZYGOTOWANIA JAK NAJWCZEŚNIEJ

Im wcześniej tym lepiej. Czy zaczniesz się uczyć samodzielnie, czy na kółku w szkole, czy z kolegą z klasy, czy pójdziesz na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki – wszystkie te rozwiązania są dobre.

Opracowała Elżbieta Gzegzuła, na podst.10 prostych zasad na przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki | Pracownia z Oknem na Świat (okno.edu.pl)